The third version of the T10 League 2019 Schedule (TCL 2019) to start from November 15 and come full circle on November 24 at Sheik Zayed Cricket Stadium in Abu Dhabi.
T10 League 2019 is Scheduled to occur in Abu Dhabi this year. Begun in 2017, Abu Dhabi T10 League is the world’s sole ten-over cricket class.
T10 League 2019 cricket is the freshest adaptation of India’s most generally watched game, cricket and attributable to its short and quick paced organization,
it could conceivably be the course for cricket to the most renowned foundation of all, the Olympic Games.
The third version of the T10 League will highlight 132 world-class players on show this year at Sheik Zayed Cricket Stadium in Abu Dhabi.
Top Player in T10 League 2019
The elegant line-up of top universal cricketers incorporates symbols like Eoin Morgan, Hashim Amla, Chris Lynn, Shane Watson, Moeen Ali, Darren Sammy, Andre Russell, Kieron Pollard, Dwayne Bravo, Lasith Malinga, Shoaib Malik and a lot more who are prepared to set the pitch ablaze come November 2019.
gifincric.com giving full data here about the 10-day T10 League, for example, plan, timings, broadcast channels, groups and so on.
T10 League 2019 will be telecast only on SONY SIX and SONY TEN 3 channels in India.
Live Streaming: SonyLiv
T10 League Teams Squad
Team Abu Dhabi
Coach: Trevor Bayliss
(Eng) Moeen Ali (Icon Player)
(Pak) Mohammad Amir
(Eng) Harry Gurney
(Eng) Luke Wright
(NZ) Corey Anderson
(Eng) Lewis Gregory
(Aus) Ben Laughlin
(SL) Niroshan Dickwella
(Eng) Richard Gleeson
(UAE) Rohan Mustafa
(UAE) Rameez Shahzad
(USA) Hayden Walsh Jr.
(Eng) Alex Davies
Maratha Arabians
Coach: Andy Flower
(Aus) Chris Lynn (Icon Player)
(Trinidad and Tobago) Dwayne Bravo (Captain)
(SL) Lasith Malinga
(Afg) Hazratullah Zazai
(Afg) Najibullah Zadran
(Pak) Mohammad Irfan
(SL) Dasun Shanaka
(Jamaica) Chadwick Walton
(SL) Wanindu Hasaranga
(Eng) James Fuller
(Eng) Adam Lyth
(UAE) Shiraz Ahmed
(UAE) Mohammed Qasim
(UAE) Nasir Aziz
Bangla Tigers
Coach: Aftab Ahmed
(SL) Thisara Perera (Icon Player, Captain)
(Ban) Anamul Haque
(Ban) Mahedi Hasan
(Ban) Farhad Reza
(Ban) Yasir Ali
(SA) Robert Frylinck
(NZ) Colin de Grandhomme
(SA) Colin Ingram
(Grenada) Andre Fletcher
(SA) Rilee Rossouw
(Afg) Qais Ahmad
(Aus) James Faulkner
(UAE) Chirag Suri
(Ban) Junaid Siddique
(Ban) Abu Hider
(Ban) Arafat Sunny
Deccan Gladiators
Coach: Mushtaq Ahmed
Australia – Shane Watson (Icon Player, Captain)
New Zealand – Anton Devcich
Australia – Ben Cutting
Trinidad and Tobago – Kieron Pollard
England – Tymal Mills
Afghanistan – Zahir Khan
Afghanistan – Mohammad Shahzad
Australia – Fawad Ahmed
Pakistan – Anwar Ali
United Arab Emirates – Zahoor Khan
Pakistan – Asif Khan
Guyana – Chandrapaul Hemraj
England – Mason Crane
Sri Lanka – Bhanuka Rajapaksa
Pakistan – Imtiaz Ahmed
Qalandars
Coach: Aqib Javed
Pakistan – Shahid Afridi (Icon Player)
Pakistan – Sohail Akhtar (Captain)
New Zealand – Luke Ronchi
England – Chris Jordan
England – Tom Banton
Pakistan – Mohammad Hafeez
Pakistan – Imad Wasim
Pakistan – Faheem Ashraf
Wales – Phil Salt
Pakistan – Imran Nazir
Pakistan – Maaz Khan
Pakistan – Majid Ali
Pakistan – Haris Rauf
Pakistan – Ahsan Mirza
Pakistan – Dilbar Hussain
Delhi Bulls
Coach: Stephen Fleming
England – Eoin Morgan (Icon Player, Captain)
Afghanistan – Mohammad Nabi
India – Zaheer Khan
Pakistan – Shoaib Malik
Pakistan – Sohail Tanvir
Sri Lanka – Kusal Perera
England – Adil Rashid
Pakistan – Mohammad Hasnain
Guyana – Sherfane Rutherford
United States – Ali Khan
Pakistan – Aamer Yamin
United Arab Emirates – Muhammad Usman
United Arab Emirates – Waheed Ahmed
Netherlands – Tobias Visee
Northern Ireland – Paul Stirling
Northern Warriors
Coach: India Robin Singh
Saint Lucia – Darren Sammy (Icon Player, Captain)
Jamaica – Andre Russell
Pakistan – Wahab Riaz
Trinidad and Tobago – Nicholas Pooran
Australia – Chris Green
England – Sam Billings
India – Pravin Tambe
Trinidad and Tobago – Lendl Simmons
Trinidad and Tobago – Rayad Emrit
Zimbabwe – Sikandar Raza
United Arab Emirates – Ansh Tandon
United Arab Emirates – Amir Hayat
Trinidad and Tobago – Mark Deyal
Scotland – George Munsey
Afghanistan – Karim Janat
Karnataka Tuskers
Coach: Tom Moody
South Africa – Hashim Amla (Icon Player, Captain)
Nepal – Sandeep Lamichhane
England – Pat Brown
Trinidad and Tobago – Evin Lewis
Saint Vincent and the Grenadines – Kesrick Williams
Saint Lucia – Johnson Charles
England – Ross Whiteley
Jamaica – Fabian Allen
Afghanistan – Shapoor Zadran
United Arab Emirates – Ahmed Raza
Pakistan – Asif Mumtaz
Jamaica – Marlon Samuels
Australia – Nathan Rimmington
Afghanistan – Shafiqullah
T10 League 2019 Schedule
15/11/2019
16:30-18:15 Maratha Arabians vs. Northern Warriors
18:45-20:30 Deccan Gladiators vs. Delhi Bulls
21:00-22:45 Team 8 vs. Qalandars
16/11/2019
16:30- 18:15 Deccan Gladiators vs. Bangla Tigers
18:45- 20:30 Karnataka Tuskers vs. Delhi Bulls
21:00- 22:45 Northern Warriors vs. Qalandars
17/11/2019
16:30- 18:15 Northern Warriors vs. Team 8
18:45- 20:30 Bangla Tigers vs. Karnataka Tuskers
21:00- 22:45 Qalandars vs. Maratha Arabians
18/11/2019
16:30- 18:15 Deccan Gladiators vs. Karnataka Tuskers
18:45- 20:30 Team 8 vs. Maratha Arabians
21:00- 22:45 Delhi Bulls vs. Bangla Tigers
19/11/2019
16:30- 18:15 A1 vs. B2
18:45- 20:30 A3 vs. B4
21:00- 22:45 A2 vs. B3
20/11/2019
16:30- 18:15 A4 vs. B1
18:45- 20:30 A2 vs. B4
21:00- 22:45 A1 vs. B3
21/11/2019
16:30- 18:15 A3 vs. B1
18:45- 20:30 A4 vs. B2
21:00- 22:45 A1 vs. B4
22/11/2019
16:30- 18:15 A3 vs. B2
18:45- 20:30 A2 vs. B1
21:00- 22:45 A4 vs. B3
23/11/2019
16:30- 18:15 Qualifier: 1st vs 2nd
18:45- 20:30 Eliminator: 3rd vs. 4th
21:00- 22:45 Eliminator 2: Runner Match 25 vs. Winner match 26
24/11/2019
17:45- 19:30 3rd Position: runner up match 26 vs. Runner up match 27
20:00- 21:45
GRAND FINALE: Maratha Arabians vs. Deccan Gladiators